Bonaventura Duda: Dan mrtvih - dan živih

Kategorija: U potrazi Objavljeno: Četvrtak, 26 Listopad 2017 Napisao/la Administrator
 Mir
                   Kralju vjekova kojemu sve živi
Teško bi bilo naći prikladniji ili ljepši osvrt na ove dane - blagdan Svih svetih i Dušni dan od ovoga što ga je napisao blagopokojni fra Bonaventura Duda davne 1973. godine u Glasu Koncila pa je to razlog što što vam ga opet donosimo...Na Mirogoju i na Miroševcu u Zagrebu, na Trsatu ponad Rijeke, na splitskom Lovrijencu i dubrovačkom Boninovu – na tolikim gradskim i seoskim  grobljima domovine i svijeta – zaiskrili su ovih dana žišci što svjetlucaju ufanjem. Slijevaju se u plamenu baklju nepokolebljive nade da je život  vrijedan života....  Usto vam nudimo i mali izbor iz njegove knjižice, volumenom male, ali prepune pravih bisera poezije i dubokih misli velikana kroz ljudsku povijest, kao poklon za ove velike dane. „Možda će vam prosvijetliti dušu, osvijetliti put, utješiti...“
 
 
O, carstvo s one strane, kako neodoljivo zove tvoja  frula.  (R. Tagore)
 
Blagdan Svih svetih zajedno s Dušnim danom, budi u vjerničkoj duši ljestvicu najrazličitijih osjećaja. Uvijek me se duboko doima pročelni natpis  na našem  zagrebačkom Mirogoju: KRALJU VJEKOVA KOJEMU SVE ŽIVI.
 
Kao svi naši blagdani, i ovo su dani ne smrti nego života. Osvjetljuju svojim bljeskovima mučnu ljudsku egzistenciju, „naše trude i pute, naš život i smrt“, kako veli stara molitva. Sljubljuju se, kršćanski blagdan Svih svetih i sveljudski Dušni dan ili Dan duša. Sjećaju nas tolike naše braće ljudi, velikih trudbenika, što pregnuše da se u punini ostvare. Da ostvare i sebe i svijet. I to, često mučenički samoprijegorno, ulažući se u rast, u slobodu, u napredak pojedinaca, naroda, svega čovječanstva.
 
I zato ovi dani u nama pojačavaju želju i nadu da će se jednom – unatoč svih protivnih sila- obistiniti proročki navještaji i vidjelačka snoviđenja: kada će vuk i janje pasti zajedno, da će se sisanče s mirom igrat riđovkom....Ta Izaijina vizija snažno je  u nas uklesana u poznati Motovunski kamen.  
                             *        *        *
Tako Dan mrtvih postaje Danom živih. Jer, kad uđemo u onu rijeku šutljivih mislenika što se Zagrebom upućuju k Mirogoju, Rijekom na Trsat i Kozalu, Splitom k Lovrijencu, Dubrovnikom u Boninovo – posvuda u hodu polaku na groblja – izranjaju u našim uspomenama mnogi bezimeni i neimenovani, mnogi možda već zaboravljeni, nespomenuti i neokajani, mnogi izbrisani i neoplakani, a koji ugradiše svoje naporne živote u to da na svijetu bude više svijetla, više pjesme, više mira, više kruha, više duha, više prostora slobode i ljubavi.
 
Tako uistinu Dan mrtvih postaje Danom živih. Kao poruka i ohrabrenje, ustaju svjedoci minulih dana i drevnih i vječnih borbi i pobjeda. I grobovi nam viču ono što zapisa mladi Krsto Frankopan: ČLOVIŠTVO NAJLIPŠA LIPOST- Čovještvo je najljepša ljepota. Ta zar jednako da sagnjije dobrota i zloća, pravda i nepravda, sebičnost i samoprijegor, mržnja i ljubav?                     
                               *        *        *
Često se veli: šuti kao grob. Ali ovih dana grobovi progovaraju. Poslušajmo samo koji taj šapat. Eno, na Mirogoju, na crnoj mramornoj ploči velika pismena: „Ana Petretto. Svu imovinu ostavila siročadi i bijednoj djeci. Blago će ti biti što ti oni mogu vratiti. Uzvratit će ti se o uskrsnuću pravednih“. Očit prisjećaj na Lukino evanđelje (Lk 14.4).
 
U grobnici obitelji Bošnjak leže dva mlada života istovremeno presađena u bolji život. Evo njihove poruke, pune kršćanske mistike: „Mrtav je onaj u čijoj si duši, Gospodine, mrtav ti. Nikad ne umire, Isuse, u čijem srcu živiš ti. Uvijek smo svijetom nosile tebe. I u srce tvoje, prije nego u grob, mi smo . Kriste – sahranile sebe“.
                               *        *        *
Ali, ne smijemo danas prečuti još jednog glasa, još jednog krika. Velikog krika do neba. Mnogi grobovi danas, grobovi posve svježi, jame još nezatrpane diljem svijeta optužuju. Množe se grobovi, razrastaju grobišta zavojevačka, bratoubilačka, istrebljivačka. Ti grobovi vape da si ljudi već jednom pruže ruke pomirnice te postanu ne rušitelji nego graditelji  novoga svijeta. Kratkovijek je ovozemni tijek, ali samo Bog smije prekinuti niti života, da ga presadi u vječna prebivališta.
 
Drsko ono davno reče Kajin, bratoubica: „Zar sam ja čuvar brata svog?“ Pročitao je u gnjevnom Božjem oku zapovijed i sam si presudi.  Jer ne stvori Bog čovjeka  da čovjeku bude vuk, nego – da svaki čovjek bude čuvar  brata svog.                               
                               *        *        *
Nad sva groblja, nad sve grobne humke – mi kršćani vjerujemo – natkrilio se poput orla Krist Čovjekoljubac, svijeta Spasitelj, svijeta Razveselitelj. „Volja  je Oca mog – govori – da ne izgubim ni jednoga od onih koje mi je on dao“ (Iv 6,31)
I zato u zvonjavi svisvetskih  zvona odzvanja njegoba blagovijest: „Ja sam uskrsnuće i život“. Jer, po apokaliptičkim Božjim obećanjima, „ide čas kad će svi koji su u grobovima čuti glas  Sina čovječjega“ (Iv 5,25)
 
I svete nam knjige svjedoče: Kristovo  uskrsno slavodobiće bit će napokon ovjekovječeno  kad bude pobijeđena posljednja  neprijateljica čovjekova – Inimica Mors, Neprijateljica Smrt (1 Kor 15,26)
 
Kako je to vjernički osjetio,  i opet naš Fran Krsto Frankopan 29. travnja 1671., dan prije pogubljenja! Piše voljenoj ženi Juliji:“Moj će mladi život prekinuti mač, no uzdajem se da će ga  moj Isus opet zazeleniti“. Moj Isus.        
                           *        *        *
Na Mirogoju i na Miroševcu u Zagrebu, na Trsatu ponad Rijeke, na splitskom Lovrijencu i dubrovačkom Boninovu – na tolikim gradskim i seoskim  grobljima domovine i svijeta – zaiskrili su ovih dana žišci što svjetlucaju ufanjem. Slijevaju se u plamenu baklju nepokolebljive nade da je život  vrijedan života.
 
Jer Veliki petak nije posljednji dan svijeta, nego Uskrs. I zato grob nije bezdana provalija, nego most. I smrt  nije točka nego dvotočka. Život  vječni davni je san čovječanstva.  Život  vječni jest Kristovo obećanje i Božje ostvarenje. A gradi se: u ljubavi založenima, i u radu udruženim ljudskim životima. Sada – danas – u ovome vremenu. I tako Dan mrtvih postaje Danom života.
 
Glas koncila, 1973. Moje mirogojske šetnje
 
Povezani članci:  https://tockanai.netJa Bogu povjerih svoj štap/

 
Fra Bonaventura Duda: Ja Bogu povjerih svoj štap
 
Fra bonaventura Dudajpg 
               Fra Bonaventura Duda

Ako se kojim slučajem, dragi čitatelji, nađete na ovim stranicama, neka vam ovaj izbor iz knjižice dragog Božjeg čovjeka Bonaventure Dude, knjižice volumenom male, ali prepune pravih bisera poezije i dubokih misli velikana kroz ljudsku povijest, bude poklon za ove velike dane. „Možda će vam prosvijetliti dušu, osvijetliti put, utješiti...“ I ohrabriti za izbor onih pravih, trajnih, provjerenih opcija i vrijednosti. U ovo naše vrijeme relativiziranja svega i svačega u kome se otrov nudi kao eliksir, posve bizarno i neprirodno kao poželjno, u kome je i najboljima teško ostati postojan i uspravan, ima li išta potrebnije i korisnije. To je njegova želja. A i naša.

Iz predgovora: Riječ tebi čitatelju: (...) Ako zaželite, možete me uzeti kao svoga suputnika kad posjećujete grob koje drage osobe. Možda će vam se koja od ovih stranica svidjeti. Možda će vas utješiti u boli za vašim dragim bićem, za vašima dragima. Možda će vam prosvijetliti dušu, osvijetliti vama put nadalje. To mi je jedina želja zbog koje „izdajem“, predajući vam moje misli i molitve (...) B. Duda - iz predgovora

Ja Bogu povjerih svoj štap
Vjačeslav Ivanov Ivanovič

Ja Bogu povjerih svoj štap
I ne gatam ni o čemu svom
On Sam neka bira trag
Kako me dovesti u svoj dom.

A gdje je taj dom – svima skriveno;
Daleko li on, - zatajeno;
Što u njem ostavih – zaboravljeno,
Al opet bi otkriveno.

Kada, od čara zemnih izliječen,
Tu ću se vratiti licem,
Gdje – srce zna – bit ću primljen
Na doček mi spremnim Ocem.

Preveo: Đuro Kokša


Dan vječnosti
Hendrik Willem von Loon

Daleko gore na sjeveru,
u zemlji Svithojd
nalazi se greben.
Stotinu je milja visok
i stotinu milja širok.
Jedanput svakih tisuću godina
doleti onamo ptičica
i brusi kljun o kamen.
Kada je čitav greben izbrušen
i sravnjen s licem zemlje,
prošao je jedan jedini
DAN VJEČNOSTI.

Povjest čovječanstva


Hoću li i ja u raj?
Bonaventura Ćuk

Hoću li i ja u raj?
Htio bih, al` sve se bojim.
Jer tamo će biti slava i sjaj,
a ja nisko stojim.

Već ako imaš gdjekoji kutić,
I to je dosta za me:
Stisnut ću tamo se suhi ko prutić,
usko je moje rame.

Nikome neću praviti sjene,
Bez bude bi to bilo.
Gospode, ne zaboravi mene,
ako ti je milo.

Ako ti nije milo prisuće
Takova odrpanca,
Pusti da bar na vratima kuće
Čekam kog tvoga znanca

Pa da ga molim da za me moli.
Ako se ni to ne da,
Ja ću svejedno čekati doli,
Već poradi reda.

Pa kada uđu, kojim je dato,
I mjesta biti neće:
Nebo je malo, al` ništa za to –
Srce je tvoje veće.

(O pjesniku:...I duboko me smiri pjesma, možda jedina, mog nekada učitelja, velikog filozofa i teologa, a mlad je umro – kao Isus, u 33. godini života. Bio je to franjevac, Bonaventura Ćuk (+1941.) Po njemu su mi nadjenuli ime... B. Duda)


Dar u dan smrti
Rabindranath Tagore

U dan kada smrt pokuca na tvoja vrata,
kakvim ćeš je darom darivati?
Oh ja ću pred svoga gosta
iznijeti punu posudu svoga života-
nipošto neću dopustiti da ode
praznih ruku
Svu slatku berbu jesenjih dana
i ljetnih noći,
sve dobitke i pabirke mog radinog
živovanja
stavit ću preda nj pri koncu svojih dana
kad smrt pokuca na moja vrata

Prevela: Vesna Krmpotić


Biti mi daj!
Bonaventura Duda

Oduvijek sam volio mjesečinu.
U njoj se sve stvari čine
u isto vrijeme da jesu
i kao da nisu.

I sebi sam tako izgledam:
da jesam
i kao da nisam.

I kad mislim da jesam,
skoro da želim da nisam,
Jer – jao! – ja koji jesam
više sam onaj koji nisam.

I moglo bi biti da k Bogu dođem
kao da jesam,
a on će mi reći da nisam

A tada –
bolje bi bilo
da nije me bilo.

A kada mislim da nisam,
bude mi žao,
jer volim da jesam.

O kako je dobro: biti!
To možda i ne znam pravo,
već samo slutim
kako je dobro: Biti!

Jer –
i ovo malo što jesam
dok nisam,
kako je lijepo biti.

O Ti koji jesi
i nikad nisi!
O daj mi, Dobri,
biti mi daj!
Da jesam i samo jesam!
Vječno i zauvijek jesam – u Tebi!
O ti koji jesi:
Biti mi daj!


Pjesma stvorova
Sveti Franjo Asiški, XIII. Stoljeće

Hvaljen budi, Gospodine moj,
sa svim stvorenjima svojim,
napose s bratom gospodinom Suncem.

Od njega nam dolazi dan,
I svojim nas zrakama grije.
Ono je lijepo i sjajne je svjetlosti puno,
slika je, Svevišnji, tvoga božanskog sjaja (...)

Hvaljen budi, Gospodine moj,
po sestri i majci nam Zemlji.
Ona nas hrani i nosi,
slatke nam plodove, cvijeće šareno
i bilje donosi.

Hvaljen budi, Gospodine moj,
po onima koji opraštaju iz ljubavi tvoje
i podnose rado bijede života.
Blaženi koji sve podnose s mirom,
jer ćeš ih vječnom okruniti krunom.

Hvaljen budi, Gospodine moj,
po sestri nam tjelesnoj Smrti
kojoj nijedan smrtnik umaći neće.
Jao onima koji u smrtnom umiru grijehu.
A blaženi
koje ti nađeš po volji presvetoj svojoj,
jer druga im smrt nauditi neće.


Za „zbogom“ ovome svijetu
Papa Pavao VI

Naš „zbogom“ treba izraziti velik i jednostavan čin priznanja i zahvalnosti. Unatoč svih svojih muka, svojih tamnih misterija, svojih trpljenja, svoje kobne prolaznosti – ovaj je smrtni život nešto vrlo lijepo, neko trajno i dirljivo čudo. Događaj što zaslužuje radosnu i slavnu pjesmu – život, život čovjekov!
Nije manje vrijedno radosnog divljenja sve što okružuje čovjekov put.
Ovaj golemi svijet, misteriozan, veličanstven, ovaj svemir pun tisuću tisuća sila, zakona, ljepota, dubina – koje li očaravajuće slike!
Koje li neizmjerne i rasipne darežljivosti!
Kad tako unatrag gledamo, zahvaća nas žalost što se nismo dosta divili tom prizoru, što nismo promatrali koliko zaslužuju čuda prirode, iznenađujuća bogatstva makrokozma i mikrokozma (...)
Treba da bar u ovaj posljednji čas priznam ovaj svijet „što je stvoren po njemu“, po Kristu, uistinu je čudesan.
Da, pozdravljam te i pjevam ti u ovaj posljednji čas s velikim divljenjem i zahvalnošću.
Sve je dar.
Iza života, iza prirode, iza svemira stoji Mudrost. Štoviše, mogu reći i doista kažem u ovom svijetlom oproštaju – jer si nam ti to objavio, Gospodine – iza svega stoji ljubav. Slika ovoga svijeta spada u naum, danas još uvijek u većem dijelu neotkriven – u naum Boga Stvoritelja koga zovemo: „Oče naš koji jesi na nebesima!“
Hvala ti, Bože! Slava ti, Oče!
Dok bacam ovaj posljednji pogled, svjestan sam da je ovaj čarobni i misteriozni ures samo odraz prve i jedine Svjetlosti. To je prirodna objava izvanredna bogatstva i ljepote. Ona nam služi kao uvod, predigra, predokus, poziv da gledamo prema onom nevidljivom Suncu koje „nitko još ne vidje“:“Sin Jedinac koji je u krilu Očevu, on nam ga objavi“(Iv 1,18).

Iz Papine meditacije o smrti nakon napisana testament


Pjesma mome grobu
Bonaventura Ćuk

Jučer sam za zalaza sunca šetao po samostanskom vrtu. Oblaci su bili rumeni kao žeravice, a trupine borova u mješavini ljubičastih i bakrenih mlazova boje. Opazio sam najedanput, da postoji na svijetu i umiranje, u kojemu nema mrtvačke boje ni bezutješne tuge ni grčevite agonije, nego koje je , kao umiranje ovoga dana, veličanstveno, puno svečane poezije, triumfalan ulaz u novi život, prema kojemu su nagovještenja i slutnje staroga života tek bezlične sjene (...)


Zapisi s nadgrobnih spomenika koje je na Mirogoju sabrao fra Bonaventura Duda

 Mislava Bišćan, HKM, 02.11.2019.

Na Dušni dan prisjećamo se naših bližnjih koju su nas napustili i posjećujemo njihove grobove. No, groblja nisu samo mjesta gdje se nalaze njihovi zemni ostaci, već i mjesta koja nas podsjećaju na vjeru u vječni život i u uskrsnuće mrtvih. Evanđelist Ivan tu vjeru donosi u Isusovim riječima: 'Doći ću i uzeti vas k sebi da i vi budete gdje sam ja.' (Iv 14, 3).

Vidimo li tu vjeru na našim grobljima, svjedočimo li je riječima na nadgrobnim spomenicima. O tome je pisao i o tome promišljao, danas pokojni, fra Bonaventura Duda u svojoj knjizi ‘Ja Bogu povjerih svoj štap – Moje mirogojske šetnje’.

„Groblja mi nisu zazorna, a pogotovo ne grobovi. Uvijek me zanima tko se tu krije iza imena i prezimena na njegovu križu, na njegovu grobu. (….) I prema posve nepoznatom gajim poštovanje”, zapisao je fra Duda. Donosimo vam neka njegova promišljanja o životu i o smrti, blagdanu Svih svetih i Dušnom danu te o natpisima na nadgrobnim spomenicima, o uskrsnuću tijela i vječnom životu.

„Kao svi naši blagdani, i ovi su dani ne smrti nego života. Osvjetljuju svojim bljeskovima mučnu ljudsku egzistenciju, „naše trude i pute, naš život i smrt”, kako veli stara molitva.(…) Sljubljuju se, kršćanski blagdan Svih svetih i sveljudski Dušni dan ili Dan duša. Sjećaju nas tolike naše braće ljudi, velikih trudbenika, što pregnuše da se u punini ostvare. (…) I zato ovi dani u nama pojačavaju želju i nadu da će se jednom – unatoč svih protivnih sila – obistiniti proročki navještaj i vidjelačka snoviđenja: kada će vuk i janje pasti zajedno, da će se sisanče s mirom igrat s riđovkom…(Iz 11, 6 sl)”, zapisao je mnogima dragi pater Duda.

O toj vjeri svjedoče i mnogi nadgrobni natpisi na koje je fra Bonaventura Duda nailazio u svojim šetnjama grobljem Mirogoj. Prvi od natpisa koji ga se duboko dojmio je pročelni natpis s tog zagrebačkog groblja koji glasi: KRALJU VJEKOVA KOJEMU SVE ŽIVI.

„U grobnici obitelji Bošnjak leže dva mlada života istovremeno presađena u bolji život. Evo njihove poruke, pune kršćanske mistike: „Mrtav je onaj u čijoj si duši, Gospodine, mrtav ti. Uvijek smo svijetom nosile tebe. I u srce tvoje, prije nego u grob, mi smo – Kriste – sahranile sebe.”

„Nerijetko, ne bez poštovanja, u zamišljenoj šutnji prolazim kraj groba pjesnika Envera Čolakovića: „Bezbojna bjelina vječnog svetišta, svemoćnog NIŠTA”. Sasvim drugačije zvuči, iako poetski naivno: „O Bože, Bože, već lišće vene – Hladna je zemlja što pritišće mene – Ptičice draga, iza te noći – Hoćeš li opet na grob moj doći – Da pjevaš mi pjesmu vedrine ko juče – Da budem spreman na uskrsnuće”. (grobnica Kosović)

„Na grobu Borislava Nakića uklesano: „Jesi li postao trava ili oblak koji nestaje – Svejedno – I na klisurama orlovi te prate – I u vodama i među zvijezdama – Ne mogu se rastaviti oči – Izvori koji istom moru gledaju – Nema rastanka – Nema smrti – Ako osluškujem vjetar čujem tvoj glas – Ako u smrt gledam čujem tvoju pjesmu.”

„I još jedan grob dragog franciskanskog pjesnika Nikole Šopa. Tu kao da me uvijek iznova dočeka Isus i njegova sjena , a piše: „O šuti, šuti i pazi – Da ti se ništa ne čini – Neka ti ništa nije – Kao da je u daljini – Sve dok ti ne sine – Kad otvoriš vrata zamahom naglim – Pa se stvari uznemire, a ti ih – Miriš i miluješ za tišinu”.

„Na Dušni dan uvijek nađem mlade ljude što mole i pale svjećice na dragom mi grobu Tina Ujevića. Grob mu je dostojan siromaha, a stihovi dostojni Ujevića: „Leti ko lišće što vir ga vije – Za let si dušo stvorena – Za zemlju nije, za pokoj nije – Cvijet što nema korijena.” Iz pjesme Igračke vjetrova. Cvijet što ovdje nema korijena.”

„Nigdje mi sunce nije ljepše ni magla tužnija nego ovdje, na Mirogoju. I dok njime prolazim „u hodu polako što vodi gore u visinu” (Vladimir Nazor, Trsatske stube), dušom mi se često vrzu nove euharistijske molitve, misni kanoni. I molim za one „koji spavaju snom mira”. Za one „koji preminuše u miru Krista tvoga” kao i za sve druge „kojih je vjera samo tebi znana… i koji u tvojoj ljubavi prijeđoše s ovoga svijeta”. I često mi sve biće preplave riječi Ivanova evanđelja: „Dolazi čas kada će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Čovječjega” (Iv 5, 25) I to mi smiruje dušu i srce na Mirogoju.”

https://hkm.hr/vjera/

Fra Bonaventura Duda: Ja Bogu povjerih svoj štap
Teovizija, Zagreb 1998.

Hitovi: 11345