D. Nikolić: Brendiranje Hrvatske u Maroku
"...Dugotrajan pljesak odzvanjao je svečanom dvoranom Marokanske kraljevske akademije u Rabatu nakon što su Iva Ljubičić Lukić i Kosjenka Turkulin izvele koncert na klaviru za četiri ruke. Djela Končića, Paraća, Sorkočevića, Seletkovića i Kabilja plijenila su pažnju probrane publike, jednako kao i prigodni repertoar mladih glazbenica sutradan na božićnom koncertu u rabatskoj katedrali Svetog Petra...". Iz reportaže novinara Dragana Nikolića o hrvatskoj umjetničkoj večeri u marokanskoj prijestolnici Rabatu u kojoj su sudjelovale mlade pijanistice Kosjenka Turkulin i Iva Ljubičić Lukić u formi klavirskog dua.
Hrvatska umjetnička večer U marokanskoj prijestolnici Rabatu
Brendiranje Hrvatske u Maroku
Izvijestio Dragan Nikolić, Vijenac MH, 18. siječnja 2024.
Svečanost u Marokanskoj kraljevskoj akademiji bila je dio trosatne večeri hrvatske poezije i glazbe, još jednog medijski zapažena kulturnog brendiranja Lijepe Naše u najmodernijoj i najstabilnijoj afričkoj monarhiji
Dugotrajan pljesak odzvanjao je svečanom dvoranom Marokanske kraljevske akademije u Rabatu nakon što su Iva Ljubičić Lukić i Kosjenka Turkulin izvele koncert na klaviru za četiri ruke. Djela Končića, Paraća, Sorkočevića, Seletkovića i Kabilja plijenila su pažnju probrane publike, jednako kao i prigodni repertoar mladih glazbenica sutradan na božićnom koncertu u rabatskoj katedrali Svetog Petra. Tim više jer je riječ o tradiciji na kraju godine još od 2017, kada je inicijativu pokrenula sadašnja hrvatska veleposlanica u Maroku Jasna Mileta, u dogovoru s kardinalom Lópezom (Hrvatsko veleposlanstvo u Rabatu jedino od svih stranih diplomatskih predstavništava organizira takav koncert u Maroku). Izvedba u Marokanskoj kraljevskoj akademiji bila je dio trosatne večeri hrvatske poezije i glazbe, još jednog medijski zapažena kulturnog brendiranja Lijepe Naše u najmodernijoj i najstabilnijoj afričkoj monarhiji. U uvodnom govoru veleposlanica Jasna Mileta napravila je kratak presjek razvoja hrvatske književnosti od Baščanske ploče do danas, citirajući i stihove Gundulićeve Himne slobodi. A potom je na scenu stupilo troje hrvatskih pjesnika, Vanda Mikšić, Branko Čegec i Brankica Radić, pa su Marokanci na hrvatskom i francuskom jeziku slušali i Šimićeve stihove o pjesnicima koji su čuđenje u svijetu ili one o Cesarićevoj voćki poslije kiše…
Cijela reportaža:
https://www.matica.hr/vijenac/779/brendiranje-hrvatske-u-maroku-35758/
Hitovi: 1084