Duhovno i vjera u glazbi genija

Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Frédéric Chopin, Igor Stravinski – imena su glazbenih genija bez čijih je djela, koja pripadaju cijelom čovječanstvu, teško i zamisliti našu civilizaciju. Među brojnim velikim temama portal Bitno.net donosi izuzetno zanimljive tekstove u kojima je riječ o duhovnosti i vjeri u glazbi ovih velikana, Ovdje donosimo poveznice na te tekstove uz malo glazbe spomenutih skladatelja koja će vas barem na trenutak udaljiti od svakodnevnice u sjeni zlokobne korone i drugih briga i strahova...
GLAZBENI GENIJ 18. STOLJEĆA
Dok je svijet oko njega tonuo u krvave revolucije, Bach je pjevao Bogu iz dubine srca
Povodom obljetnice rođenja velikog skladatelja Johanna Sebastiana Bacha, objavljujemo ulomak iz predavanja metropolita Hilariona Alfejeva održanog na Američkom katoličkom sveučilištu u Washingtonu u kojemu je govorio o povezanosti vjere i glazbe. Najbolji primjer ove povezanosti upravo je J. S. Bach, čija je bezvremenska glazba istinski izraz kršćanske vjere.
PROZOR U DRUGI SVIJET
U potrazi za tajnim izvorima Mozartove veličanstvene glazbe
Uzvišenost njegove glazbe, čak i u uhu glazbenog početnika, učinila ga je poznatim diljem svijeta. Njegova će glazba odjekivati kao neraspadljiv spomenik ljudskom duhu… Postoji nešto čudesno u Mozartovoj muzici, nešto što odašilje čiste i bistre zvukove tako ugodne ljudskom uhu.
https://www.bitno.net/kultura/mozart/
GLAZBENI GENIJ
Beethoven i katolička vjera: Njegova ‘Misa solemnis’ vratila je svijetu viziju jedinstva Krista i križa
Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach i Wolfgang Amadeus Mozart čine veliko trojstvo zapadnih klasičnih skladatelja. Od njih trojice, Beethoven je taj čija su se religijska vjerovanja pokazala najnedostižnijim.
https://www.bitno.net/kultura/glazba/beethoven-katolik-crkva/
TRAGIČNA, ALI POMIRENA LJUBAV
Franz Schubert – uz bok Mozartu, Beethovenu i Bachu
Iskustvo gubitka daruju nam dva Schubertova ciklusa pjesama – Winterreise i Die schöne Müllerin – s njihovim sakralnim karakterom. Ova djela ne možete slušati u bilo kojem raspoloženju. Prostor koji ona određuju jest religiozni prostor, prostor čistih Bogojavljenja.
https://www.bitno.net/kultura/glazba/franz-schubert/
Frédéric Chopin – Božja milost pobijedila je nad njegovim buntovništvom
Chopinove vlastite riječi možda ga najbolje opisuju: "Bach je kao astronom koji, pomoću šifri, pronalazi najčudesnije zvijezde. Beethoven u svemir ulijeva snagu svog duha. Ja se ne penjem tako visoko. Davno sam odlučio da će moj svemir biti duša i srce čovjeka."
Igor Stravinski, jedan je od najpoznatijih skladatelja 20. stoljeća.
Sakralna glazba Igora Stravinskija okuplja velik broj djela kojima je častio kršćanstvo
https://www.bitno.net/kultura/glazba/igor-stravinski-sakralna-glazba-igora-stravinskija/
Olivier Messiaen
Za sebe je rekao da je "rođen kao vjernik", te da je najvažnija uloga njegove glazbe "rasvijetliti teološke istine katoličke vjere"
https://www.bitno.net/kultura/glazba/glazba-za-konac-vremena-olivier-messiaen/
JOŠ NEKE OD VELIKIH TEMA
- Aktualni intelektualni i kulturni prijepori u svijetu -
- Znanost i kršćanstvo - od crkvenih otaca do kasnog srednjeg vijeka -
- Veliki znanstvenici vjernici -
- Vjera velikih skladatelja -
- Povijesno-filozofski prikaz ateizma -
- Prava istina o Alfredu Kinseyu – ideologu spolnog odgoja -
- Ropstvo pornografije -
- Analiza suvremenog islama -