Neka pati kome smeta ljubav za hrvatsku domovinu

Kategorija: Iz medija Objavljeno: Četvrtak, 12 Srpanj 2018 Napisao/la Administrator

Indeks Članka

Vjerujem da njih boli slika Šime Vrsaljka i hrvatske zastave. Vjerujem da oni pate. Meni je njih žao....

Na slici se vidi sva ljubav čovjeka prema domovini. Kad znamo kako se taj čovjek prije toga borio na nogometnom travnjaku za reprezentaciju svoje države, onda dojam postaje još jači. Teško je tada ne zapitati se zar je tako teško voljeti domovinu? Zar je teško dati cijelog sebe za boje svoje zemlje? Zašto to mogu nogometaši, a ne mogu političari?

Počinjući pisati ovu kolumnu samo dva sata nakon što je hrvatska nogometna reprezentacija u veličanstvenoj utakmici porazila Englesku, pogledao sam malo društvene mreže tražeći nadahnuće. Glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić na svom Facebook profilu objavio je jednu od najveličanstvenijih fotografija koje sam vidio, a u svojoj novinarskoj karijeri stvarno sam ih puno gledao.

Šime Vrsaljko poput malog usnulog djeteta leži na nogometnom travnjaku licem i rukama naslonjen na rub prostrte hrvatske zastave. Žargonom kojim obično komuniciramo na društvenim mrežama ili porukama pomoću raznih aplikacija na mobitelima rekli bismo – to je to, nema više. Ako postoji fotografija koja dokazuje istinitost izreke kako slika ponekad govori više od tisuću riječi, onda je to upravo ova fotografija, piše Ante Gugo / Večernji list

Na njoj se vidi sva ljubav čovjeka prema domovini. Kad znamo kako se taj čovjek prije toga borio na nogometnom travnjaku za reprezentaciju svoje države, onda dojam postaje još jači. Teško je tada ne zapitati se zar je tako teško voljeti domovinu? Zar je teško dati cijelog sebe za boje svoje zemlje? Zašto to mogu nogometaši, a ne mogu političari?

Nema puno filozofije u traženju odgovora na ova pitanja. Hrvatska nogometna reprezentacija nije podijeljena. Političkim rječnikom rečeno, igranje u finalu Svjetskog nogometnog prvenstva izborila je i u njemu će igrati cijela Hrvatska. To je Hrvatska koja nije podijeljena na domovinsku i iseljenu. Igraju u toj reprezentaciji najbolji koje može dati ta jedna i jedina Hrvatska, bila ona u domovini ili iseljeništvu.

U politici to, nažalost, nije slučaj. Političari u domovini kao da sve više zaboravljaju na onaj dio nacije izvan granica Republike Hrvatske iako se baš tamo nalazi puno veći intelektualni i gospodarski potencijal nego u granicama matične države. U hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji nema povlaštenih.

Kad je Nikola Kalinić želio privilegirani status izbornik Dalić mu se zahvalio na suradnji. Kad bi naši političari tako brzo i beskompromisno donosili odluke, posebno prema onima koji pokazuju kako su im osobni interesi iznad domovine, sigurno bi i prilike u državi bile puno bolje.

Nažalost, Republika Hrvatska od samog nastanka stenje pod sve većim apetitima onih koji uporno traže povlašteni status za sebe, a da istovremeno nisu u stanju učiniti baš puno za svoju domovinu. Ne mislim ovdje samo na političke predstavnike nacionalnih manjina, nego i na druge političare i javne djelatnike koji otvoreno pokazuju kako im Hrvatska nije baš pri srcu.

Kao što je Dalić udaljio Nikolu Kalinića iz reprezentacije jednako beskompromisno od državnog novca treba udaljiti javne djelatnike koji u svom filmskom ili kazališnom radu vrijeđaju državne simbole.

Jednako odlučno treba prestati financirati medije i tiskovine koji ne prestaju vrijeđati i dovoditi u pitanje temeljne nacionalne vrednote. Je li Šime Vrsaljko, mladić koji je nakon 120 minuta nesebičnog truda i igranja u dresu izabrane nacionalne vrste onako nevino naslonio glavu na rub zastave svoje domovine, zaslužio da ga vrijeđa isluženi medijski analitičar kojemu smeta to što hrvatski reprezentativci drže ruku na srcu prilikom intoniranja nacionalne himne.

Ovu priču sam počeo tom lijepom slikom Vrsaljka i naše nacionalne zastave pa je ne želim prljati time što ću previše spominjati Žarka Puhovskog, ali ne mogu, a da se ne zapitam koliko netko mora mrziti sve što je hrvatsko pa da mu smeta ruka na srcu dok se sluša “Lijepa naša”. Kritizirajući takvu gestu Puhovski je rekao kako to potiče nacionalizam. Nešto slično su proteklih dana o pjesmi “Neka pati koga smeta” pisali relativno nepoznati autori.

Tvrde da se u toj pjesmi izražava mržnja. Kako bi na mržnju mogle poticati riječi: “Neka pati koga smeta, Hrvatska je prvak svijeta?” Zar ne bi trebalo zapitati se zašto bi nekome smetalo to što je Hrvatska prvak svijeta.

Naravno, dok pišem ovu kolumnu, još nije, ali razumljivo je da bi to moglo smetati jedino Francuzima. Tvrdnja da stihovi popularne pjesme potiču na mržnju nije ništa drugo nego poruka kako nije poželjno da Hrvatska bude prvak svijeta te kako je opravdana patnja ako se to dogodi.

Ukratko, poruka je to mržnje prema Hrvatskoj. Ista stvar je i sa stavom Puhovskog prema držanju ruke na srcu dok se intonira himna. Njemu smeta to buđenje nacionalnog zanosa kojeg je izazvala reprezentacija. Glupo mi je voditi ozbiljnu raspravu o tome zašto bi nekome mogla smetati ruka na srcu naših vatrenih.

Reći ću samo – neka pati koga smeta. Ovih dana cijeli svijet zna gdje se nalazi Hrvatska. Njima, onima kojima smeta ruka na srcu dok svira “Lijepa naša”, njima ustvari smeta što Hrvatska postoji.

Vjerujem da njih boli slika Šime Vrsaljka i hrvatske zastave. Vjerujem da oni pate. Meni je njih žao jer u nedjelju će opet patiti. Ta slika Šime Vrsaljka na hrvatskoj zastavi, ta ljubav kojom ona zrači jača je od ikakve mržnje prema Hrvatskoj koju pojedini novinari i javni djelatnici ne mogu prikriti ovih dana. Oni jednostavno nemaju odgovor na tako nešto. Poraženi su vlastitom mržnjom.


Za plakanje❤🇭🇷❤

Ne znam čujete li me momci, ali vam moram reći nešto. Moja domovina zadnjih dana ne izgleda isto. Njeni ljudi, vaši ljudi, sinoć nisu isto disali. Ne znam čujete li me, ali da nas vidite samo.
 
Umorna su lica oživjela. Oči koje prečesto kroz brige gledaju, sada kape zbog vas. Od ponosa. Svi se grle, smiju, plaču. Poznavali se ili ne, svejedno je.
 
Moja je domovina dobila boju. Onu koju dugo na njoj vidjela nisam. Ulice su obojali vaši dresovi, a naše je suze razlile. Vaš je znoj ponio u sebi snagu mora Jadranskoga. Vaša je borba dobila ljepotu polja beskrajnih što se zlate.
Zato vas želim zamoliti. Igrajte sinovi njeni, igrajte djeco hrvatska.
 
Igraj Luka kapetane, za sve one koji više ne mogu. I ti Ivane za sve one koji su se borili da na sebe danas taj dres ti možeš obući. Čuvaj Danijele mrežu našu, kao što majke djecu svoju čuvaju. Igrajte Mario, Domagoju i Dejane, za svaki klas žita što krasi ravnice. I ti Šime i ti Lovre i ti Ante, za svaku stinu i maslinu, pismu i Dalmaciju.
 
Igrajte za nju. Domovinu moju koja zadnjih dana ne izgleda isto.
 
I ne zaboravite.
Vi niste samo igrači.
Vi ste naša braća.
Sinovi moga ćaće.
Dica moje matere.
I svih matera naših.
Vi ste zrnca krunice i ponos
koji u umornim nogama nosite.
Za nas igrajte.
Kako god završilo.
Za nju igrajte.
Voljenu našu koja nije ista. Zbog vas.
Hvala. 

(Ivana Klarić)


Zaustavite vrijeme!

Zaustavite vrijeme!
Stanite časak!
Da budemo dostojni gledati Hrvatsku! Evo mi je u finalu najvažnijeg  natjecanja u najveće m sportu svijeta.
Puškaš, Pele, Muller, Maradona... stanite časak! Zastanite! Da dopišemo i jedno hrvatsko ime... Modrić, Rakitić, Mandžukić.. zastanite časak velikani,  sad će moja Hrvatska!  Željkovano ime ko nikad ničije, uplakano, umučeno, umoljeno, usmijano, umiveno, uveseljeno, uljubljeno ko nikad ničije.
Sad će Hrvatska! Zabranjenu riječ kriknut će svijet, ko nikad ničiju. New York Times, Guardian, BBC, SNN... I pitat se, kako se mogla tako skriti tako biserno lijepa; tako gnjeti pa tako ustati i tako procvjetati tamo neka Hrvatska?
Otela se.
Svima se otela!
Hrvatskim izdajnicima i svjetskim ignorantima ova moja Hrvatska.
Zaustavite vrijeme, stanite svi! Da budemo dostojni gledati kako živi i kako je lijepa njena duša, ta mala... ta velika Hrvatska.
 
(Anonimus)
 

O mrziteljima
Ako imate dobar želudac i sigurni ste da vam ništa ne može pokvariti ove lijepe trenutke, aktivirajte ovu poveznicu i doznajte kako „pate“ oni kojima smeta naša ljubav za svoju domovinu Hrvatsku, kako izgleda njihova provokacija i mržnja na djelu, što su to seksizam i ksenofobija pa i rasizam, i to sve na račun te iste izmučene Domovine kaja ih hrani. Ali ništa za to, dobro je da znamo s kim živimo, preživjet ćemo i njih kao i tolike druge kroz našu povijest. Ovi naši sjajni momci sa Zlatkom Dalićem na čelu podsjetili su nas da se do uspjeha dolazi samo zajedništvom, zalaganjem, vjerom u sebe i pouzdanjem u Boga, i da poniznost nipošto nije slabost nego, dapače, snaga s kojom se mogu svladati sve prepreke i svi izazovi. A ove svoje „patnike“ najbolje je ignorirati i pustiti da se hrane svojim otrovom u nadi da će se i u njima jednom probuditi ono čega sada nemaju – elementarno poštovanje naroda s kojim žive, a institucijama društva prepustiti da se pozabave njihovom odgovornošću.
Ur.
 

 
Višnja Starešina: Jugo-voodoo borci protiv hrvatske državne momčadi

Voodoo
Jugo-voodoo reprezentacija se u Hrvatskoj uobičajeno razigra kada se osjeti neko novo buđenje hrvatskog pozitivnog zajedništva, onog osjećaja „mi to možemo“. A ova nogometna reprezentacija, od koje je izbornik Dalić napravio istinsku hrvatsku državnu momčad, definitivno pokazuje da oni mogu, da sadržajno jesu svjetska klasa, a da ih kao momčad povezuje duboko usađeni hrvatski identitet. Oni ne moraju glumiti kad svira hrvatska himna.

Ta eksplozija nacionalnog identiteta i pozitivnog zajedništva, koje nogomet može stvoriti i prenijeti na društvo mnogo uspješnije negoli jednako vrhunska istraživanja u biokemijskom laboratoriju, uvijek je zvono za uzbunu jugo- voodoo borcima i vračevima, ugrađenim u sve sfere hrvatske države i društva. Jer jugo-voodoo borci su ugroženi i ranjivi izvan jugoslavenskog okvira. To je njihovo neprežaljeno državno utočište, u kojem su bili odabrani da budu mjera prema kojoj će se ravnati društvo, da proglašavaju što je uspjeh, a što ne, što je umjetnost, a što ne, što je humor, a što ne, što je gol, a što ne.

Da budu gospodari svih državnih blagajni, da budu budni nadzornici nacionalnih identiteta i drugih neprijateljskih pojava… I još se uvijek sjećaju kako je izgledalo kada su početkom devedesetih godina prošlog stoljeća na nekoliko godina izgubili svoja državna i društvena lena, kad su osjetili da gube kontrolu nad sustavom i narodom. I sjećaju se koliko se to bujanje nacionalnog identiteta i zajedništva, taj raspad jugoslavenskog sustava, najprije i najjasnije vidio na - nogometu.

Jugo-voodoo reprezentacija - sastavljena od polupismenih i nepismenih pisaca i drugih umjetnika s partijskim certifikatom izvrsnosti, sociologa iz komunističke škole, povjesničara koji preziru činjenice, tvoraca javnog mnijenja s partijskim atestom, komesara prerušenih u NGO zaštitnike ljudskih prava, novostasalih politbiroovaca u svim hrvatskim strankama i partijama, certificiranih od struktura stare komunističke duboke države - već više od dva desetljeća je ulagala iznimne napore kako bi zagadila i ogadila onaj polet iz devedesetih i spriječila novo nacionalno buđenje, novi polet, novo „mi to možemo“. Koristili su pritom sve naučene metode crvene voodoo magije, bockajući iz tame potencijalne i stvarne protivnike, eliminirajući ih s javne pozornice, zatvarajući prostor svima koji ne pripadaju njihovoj klijentelističkoj hobotnici, tjerajući izvrsne da potraže šansu izvan Hrvatske, kako pozicije polupismene samoproglašene elite ne bi bile ugrožene.

I jugo-voodoo borci su uspijevali: početak višestranačja i demokracije proglasiti mračnim devedesetima, oslobodilački rat upakirati u zločinački pothvat, HDZ kao simbol hrvatskog višestranačja upakirati u košulju zločinačke organizacije i naposljetku proglasiti hrvatsku državu promašenim projektom. Najnovije iz jugo-voodoo laboratorija: Hrvatska država može opstati jedino ako se uveze nekoliko desetaka tisuća Sirijaca i vrati nekoliko desetaka tisuća Srba... Podrazumijeva se da pritom valja zadržati na svim važnim pozicijama jugo-voodoo hobotnicu.

Čavoglave
A onda im se dogodila Dalićeva nogometna reprezentacija. Dečki koji su profesionalno stasali u najboljim europskim klubovima, čiju milijunsku tržišnu vrijednost određuju svjetske nogometne burze a ne mišljenja jugo-voodoo sociologa, koji su čak potpuno imuni na te partijske prosudbe, vratili su se kao emocijama nabildana hrvatska momčad. Koja pokazuje – mi to možemo. Uz to, koje li drskosti, svoj natjecateljski elan ne dižu fućkanjem Chopinovih etida, kao svi drugi nogometaši, a niti poticajnim antifašističkim koračnicama poput „Po šumama i gorama“ ili „ Spremte se spremte četnici“, već na užas jugo- voodoo boraca – oni se bodre pjevajući „Čavoglave“.

Baš čudno, zna li se da je polovica ove hrvatske reprezentacije u ranoj dječjoj dobi morala bježati od kuće (Modrić, Lovren, Vrsaljsko, Subašić) ili bila ugrožena u kući (Mandžukić, Vida) upravo ovim antifašističkim koračnicama. Nije da nisu naši voodoo borci pokušali zaustaviti taj nogometni populizam, tu pošast: crtanjem svastika, aranžiranjem huligansko-fašističkih ispada koje policija nikada nije uspjela riješiti.

Nije da i dalje intenzivno ne pokušavaju, pravosudnim vježbama na Modriću i Lovrenu baš uoči Mundijala…. No premreženosti unatoč, voodoo-borci gube prvo poluvrijeme. Utakmicu bi mogli izgubiti ako hrvatska reprezentacija uspije potaknuti buđenje samosvijesti nacije. Ako i drugi povjeruju: pa mi stvarno možemo poslati u ropotarnicu povijesti tu anakronu razarajuću jugo-voodoo hobotnicu. I drugi put osloboditi državu.

Izvor:  Slobodna Dalmacija


Silvana Oruč Ivoš: Vatreni su pokazali da se za Hrvatsku isplati boriti!

Hrvatskom narodu vraćen je ponos! I sve lijepo što se događalo posljednjih mjesec i pol dana pokazalo je nekoliko stvari. Prvo, da ona tiha i domoljubna Hrvatska, neki bi je nazvali i marginalnom, i te kako postoji. Da još uvijek postoje ljudi satkani od istog materijala kao i svi oni ljudi koji su devedesetih ostavili sve i otišli braniti Domovinu.

No, ipak ima negativnih reakcija? Doduše, Pupovac se još uvijek nije oglasio, no nema sumnje, brzo će nastaviti svoju standardnu kuknjavu. Pogotovo jer se bliži Oluja. Pa ćemo ubrzo opet slušati o fašizaciji, ustaštvu u Hrvatskoj. Točno onako kako je zacrtano po projektu SANU 2. Nema iznenađenja.

No, dok čekamo na Pupovca, oglasili su se neki drugi koji trabunjaju o tome kako je doček reprezentacije zapravo trebao poslužiti za „meki ustaški državni udar na Hrvatsku, koji nije uspio“.

Ključno je pitanje, međutim, što je to zasmetalo dežurnim mrziteljima Hrvatske ali i onima koji se ne mogu identificirati s tolikim izljevom domoljublja da su se tako aktivirali. I odgovor je jednostavan.

Hrvatski reprezentativci nisu bili djeca koja su odrasla sa zlatnom žlicom u ruci. Potječu iz obitelji koje su ih naučile da se do uspjeha dolazi mukotrpnim trudom i radom, odanošću i poštenjem. Netom prije finalne utakmice objavljena kratka snimka petogodišnjeg Luke Modrića, koji u prevelikoj jakni, na velebitskom kršu i buri tjera koze ne obazirući se na vukove koji ga zlokobno gledaju, govori više nego cijeli ispisani roman. Jer govori o čvrstoći tog mladog čovjeka i jakim korijenima zbog kojih je takav. A takvi su i drugi reprezentativci. I upravo su zbog toga uzor cijeloj Hrvatskoj, a pogotovo mladima.

Na svjetskom prvenstvu oni su, zajedno s velikim čovjekom i izbornikom Dalićem, prezentirali brojne vrline. U najvećim pobjedama pokazivali su skromnost, poniznost i jednostavnost, ali i upornost, borbenost, zajedništvo, te ljubav prema Domovini, Bogu, obitelji. I prema hrvatskim braniteljima kojima su posvećivali pobjede. Ti mladi ljudi javno su iskazivali ljubav prema svojim suprugama i djevojkama, nakon utakmica na travnjak su utrčavala njihova bosonoga dječica. Sve su to vrijednosti s kojima se identificira ona tiha, ali ipak dominantna većina hrvatskog naroda. To su vrijednosti koje svi razumijemo unatoč tome što glasna i mizerna šačica stalno na silu nameće nešto drugo. Ma koliko god netko o tome šutio i pravio se da takva Hrvatska više ne postoji, doček naših Vatrenih pokazao je pravu istinu. Ljudi okupljeni na hrvatskim trgovima dijele te vrijednosti, a oni koji to ne vide ili ne žele vidjeti imaju (ili će imati) ozbiljan problem.

Otužno je bilo ovih dana slušati frustrirane pojedince – koji su zbog tih slika razdraganih reprezentativaca, hrvatskih ljudi, a onda i hrvatske predsjednice koja je svojim ponašanjem osvojila cijeli svijet – sipali jal i bijes. Na primjer stanoviti Sandi Blagonić koji je čak zaposlen u HAZU-u o trošku državnog proračuna, a koji je na društvenim mrežama uz najgnusnije prostačke izraze vrijeđao hrvatsku predsjednicu. A onda mu to nije bilo dosta pa je u francuskim novinama, uz pomoć svoje stranačke drugarice SDP-ovke Marije Lugarić, napisao falsifikat protiv Hrvatske. A što treba očekivati od lika koji se hvali kako gleda utakmice u kojima igra hrvatska reprezentacija samo zato kako bi navijao protiv. Pa neka mali frustrirani Sandi navija protiv, kao da je to nekog uopće briga. No, možda bi se trebalo postaviti pitanje etičnosti ( i zakonistosti) s obzirom na to da mu plaću isplaćuju porezni obveznici čiju državu blati po svijetu. Riječju, nek’ Sandi sam zaradi nešto, a onda može pisati što god ga volja.

Ili Krešo Beljak, predsjednik HSS-a, koji je prestao navijati za reprezentaciju jer se Thompson vozio u autobusu s našim nogometašima?! Inače, Beljak je poznata „moralna vertikala“ i šteta što Sandi o njemu nije napisao riječ-dvije kada je već blatio Hrvatsku. Barem bi napisao nešto istinito. Jer Beljak je valjda svjetski raritet, provaljivao je u automobile, a sada kao saborski zastupnik, moralizira. Najbolji odgovor nakon njegove sramotne objave dale su društvene mreže pa ću citirati: Zamislite da se Beljak umjesto Thompsona vozio s Vatrenima – ostali bi bez medalja?!

Kad smo već kod Thompsona, zanimljivo je kako su se raznorazni blagonići i njima slični tipovi, brže bolje potrudili cijelom svijetu prikazati kako je na dočeku hrvatske reprezentacije bio – radikal, desničar, ustaša. Retorika ispala iz velikosrpske torbe. No, mene zanima koja je to pjesma kojom Thompson veliča ustaše ili nacionalizam? Čavoglave i uzvik: Za dom spremni?! Mrzitelji bi trebali znati da je ta pjesma nastala spontano, između granata kojima su četnici ubijali i rušili Hrvatsku i da je kao takva služila za dizanje morala i nacionalnog ponosa. I bez obzira na uzvik koji na početku ima, treba ju se staviti u kontekst i vrijeme u kojem je nastala. Čavoglave nemaju veze s ustaštvom, a ako nam taj uzvik nije smetao u Domovinskom ratu, ne treba ni sada. Druge Thompsonove pjesme mogu ne nekome sviđati ili ne, mogu ga slušati ili ne, no činjenica je da u njima nema ništa osim domoljublja, ljubavi prema vrijednostima hrvatske kulture i naroda, ljubavi prema Bogu i obitelji. I to je jedini razlog zbog kojeg se Thompson proganja.

Uostalom, kao i na dočeku Vatrenih. Unatoč jasno izraženoj želji izbornika i igrača da nastupe Thompson i Grdović, organizator je napravio sve da to zaobiđe. Reprezentacija nam je dala toliko sretnih trenutaka posljednjih mjesec dana, a organizatori nisu htjeli ispuniti tu želju. Stigla je zapovijed: Nema hrvatovanja! Thompson je, na inzistiranje Vatrenih, pjevao preko podloge Klape Sv. Juraj, a kad je počeo pjevati drugu pjesmu, mikrofon mu je naprasno isključen, a doček zaključen. Pa neće valjda narod okupljen na trgu slušati ono što hoće kad su tu drugovi koji će odrediti što se može, a što ne može slušati.

No, nije važno. Te zabrane ne će poništiti činjenicu da će marginalci s hrvatskih trgova slijediti vrijednosti koje su tako lijepo prezentirali naši Vatreni. Jedna od njih je da se za našu Hrvatsku isplati boriti. Jer, zaslužili smo bolje! Puno, puno bolje!

Izvor: https://narod.hr/hrvatska/silvana-oruc-ivos-vatreni-pokazali-da-se-hrvatsku-isplati-boriti



Tihomir Dujmović: Budućnost ovoj državi i naciji je zagarantirana!

Hrvatska je eksplodirala od nacionalnog zanosa kakvog moderna povijest ne pamti. Ovo se još nikada nije dogodilo!

Ali, znate ne radi se ovdje samo o nogometu, najvažnija sporedna stvar na svijetu je tek povod za ovu poravu renesansu hrvatstva koje je nacija doživjela, piše Tihomir Dujmović.

Svega tu ima najviše iskrene, ali upornim političkim djelovanjima zatomljene, nepatvorene nacionalne emocije, ali i prkosa i otpora, nagomilanih frustracija koje traju od 3 sijecnja 2000 godine, do današnjeg dana!

Ovu erupciju hrvatstva gdje god je mogla zatomljivala je najprije Račanova vlast. Sanader se hvalio ni manje ni više negoli u sred Londona da je smanjio hrvatski nacionalizam. Nešto slično je govorio i Plenković. Josipović kao i Mesić nikad nisu zakoračili na nogometnj stadion jer se njima to sve skupa gadi!

Milanović je tvrdio da je Hrvatska slučajna država a danas jedan Beljak vulgarnim riječima prati želju nogometaša da im pjeva Thompson! Biti protiv Thompsona znači biti protiv pola milijuna Hrvata koji su pripremili neviđeni spektakl!

I još more drugih poniženja, od haških do Pupovčevih, sve se to slilo u jedan veliki balon frustracija koje su zajedno sa najvećim mogućim oduševljenjem koje nacija ovih dana proživljava, doslovno eksplodirale! Ta glad za iskrenim nacionalnim osjećajima koje politika kroti gdje god može, to je zajedno sa sjajnim vatrenima dovelo pola milijuna Hrvata na ovaj povijesni doček!

Ovo je dakle bilo više od nogometa, Hrvatska je pokazala svoje istinsko nacionalno lice, to more mladosti koje grca u suzama pjevajući Domovini, to je spokojan signal da je budućnost ovoj državi i ovoj naciji zagarantirana.

kamenjar.com


Zrinka Kasapić: Evo zašto mislim da je ovog puta admiral Domazet Lošo ‘fulao cijeli fudbal’! Bog je rekao….! Nikad ne smijemo zaboraviti...

Za naš portal admiral Domazat Lošo, čovjek kojeg vrlo cijenimo zbog toga što uvijek kaže istinu onakva kakva ona je i ovog je puta progovorio o euforiji koja je nastala u Hrvatskoj. U tom tekstu Domazet Lošo tvrdi da su Hrvati izmanipulirani s euforijom, da je sve to masonski i uglavnom cijeli tekst se sveo na veliku dozu negative koja je naravno izazvala mnoštvo reakcija budući da su Hrvati bili u zanosu radosti.

No, iako je Domazet Lošo možda i rekao istinu (jer da Fifa jest masonska, politika nam jest masonska, svijet jest masonski) i u smislu da je vrlo moguće da će se euforija iskoristiti za još veći pad Hrvata, ovoga puta, naš cijenjeni sugovornik, po mom mišljenju propustio je poslušati Boga!

Jer Bog je rekao:

“Tražite dobro, a ne zlo, da biste živjeli, i da Jahve,
Bog nad vojskama doista s vama bude, kao što velite da jest.!

Zašto je to Bog rekao, odnosno naglasio? Zato da ne bismo nikad zaboravili da je Bog uistinu živ, kolika god tama se spustila na zemlju, na našu domovinu, na naše ljude, mi ne smijemo prestati vidjeti Božja djela koja su posvuda oko nas. Zato da ne bismo dopustili da nas tama tako zarobi (jer to joj je jedini cilj) da se zaboravimo radovati, da zaboravimo da smo oslobođeni!

Mnogi su mrzitelji Hrvatske propustili biti dio radosti poradi vlastitih frustracija i jer su zarobljeni tamom samo zato jer ne žele vidjeti ono dobro, ne žele vidjeti Boga u ovom što se Hrvatima dogodilo!

A uspjeh Hrvatske i radost hrvatskog naroda nije ništa drugo nego svjedočanstvo Boga cijelome svijetu! Da, cijelome svijetu! Jer On je taj koji je od male i uvijek ponižavane Hrvatske učinio velika djela. On je taj koji je malenima ponizio oholice, On je taj koji je želio da ga svijet upozna u Hrvatima, mučeničkom narodu koje je postavio na prijestolje i darovao nam radost koja nas je iako na trenutak učinila boljim ljudima, za svoje obitelj, za dom, za domovinu!

I da, najvjerojatnije će opet tama i izvršitelji tame učiniti sve da se Hrvatska nakon ovog ponovno ‘ubije’. No, i s tom spoznajom, ne smijemo ponovno podcijeniti svijetlo, ne smijemo podcijeniti dobro koje uvijek tako čudesno ispliva u nama, malenima. Pa, upravo nam je pokazao da je moguće iz najveće tame izaći na svijetlo! Iz bijede u radost! Ovaj uspjeh nam je ustinu darovan da se podsjetimo tko smo i čiji smo narod, i da su nas izmanipulirali, potpuno su nebitni, naspram snage u ljubavi koju je ovaj narod svjedočio!

Zbog toga sam mišljenja da dragi naš Lošo ovog puta, iako je rekao istinu, nije zagrebao u dubinu, jer da je oslijepio bi od radosti, od istine!

dnevno.hr


Vukovarski branitelj Predrag Mišić napadačima na Vatrene: ‘Što vas toliko muči ,njihova pobjeda ili vaš poraz?’
Piše: Miroslav Herceg

Nastavno na brojne napade na Vatrene posljednjih dana zbog Thompsona na dočeku, oglasio se i Peđa Mišić.

“GENI KAMENI
Što vas toliko muči ,njihova pobjeda ili vaš poraz.
Neću biti licemjer,nemam gene kamene.
Koliko vremena provodite pišući,govoreci o Thomsonu. Geni kameni pretvoreni u stihove opisuju volju,želju hrabrost i ustrajnost jednog Hrvatskog naroda.
Nađite jednu riječ mržnje ja ću se posuti pepelom.
Lijepa li si,Nemoj tudje prokleto je,to su po vama rijeci fasisticke
E gospodo i gospodje,Jelene,Barbare,Kreše,Aleksandri!!!#
Ne vi samo mrzite,jednostavno ne volite.
Vi kao ” glumice” političari,novinari,što po vama treba i pjevati Hrvatski narod,Hrvati.
Odakle si sele???
Putujuci u Zagreb na docek nasih zlatnih,očekivao sam nešo veliko,ali ono sto se tamo dogodilo je uistinu velicanstveno.Toliko pozitive,ljubavi,paznje,nemam rijeci
Toliko ljubavi na jednom mjestu NEOPISIVO
Naravno.vi ste vidjeli sto ste htjeli vidjeti.
Prosla je nasa domovina puno oluja.
Ova je bila OLUJA SVIH OLUJA
Napadate Kolindu Grabar Kitarovic,predsjednic,napaadali bi je i da nije bila tamo
Pokusajte obuzdati vašu mrznju,gnjev,ipak vi.tu živite,trecerazredni glumci,politicari ,novinari,
Ali nitko vas zbog toga ne vrjedja.
Bože dragi što je lijepo biti dio ovoga.
Prvaci smo svijeta ako zbog ničeg onda zbog toga”, objavio je Mišić.

 *         *         *

 

hodža  

Admir Maljevac Muhić

BOŠNJACI NAPALI IMAMA ZBOG NAVIJANJA ZA HRVATSKU! Njegov odgovor će se dugo pamtiti…
Autor: S.V.
Admir Maljevac Muhić, imam iz Maljevca kraj Karlovca, ovih je dana zbog svog zdušnog navijanja za Hrvatsku bio izložen vrlo neugodnim napadima od strane dijela Bošnjaka koji su mu jako zamjerili podršku zemlji u kojoj živi.

Najdalje je u tome otišla vrlo posjećena stranica Bošnjaci, koja je objavila fotografiju Admira Muhića i njegovog djeteta odjevene u hrvatske dresove, a sve to “začinjeno” statusom u kojem je pisalo:

“Iskrena SUĆUT svim Bošnjama što navijahu za poražene! ESTRADNI HODŽA DOBIO ZASLUŽENU POZORNOST PUČANSTVA!”

Objava ove stranice otvorila je još žešći lov na omiljenog hodžu u Hrvatskoj, no on je odlučio uzvratiti:

“Izraziti nekome sućut na ovakav perfidan način je u najmanju ruku govor mržnje. Zar Bošnjak i musliman može i smije mrziti?
Radujem se što je Hrvatska 2. na Svjetskom prvenstvu i s ponosom to govorim, pišem i dišem. Srebrna medalja je ispisala povijest.

Zar da navijam protiv Hrvatske!

Kakav bih ja bio čovjek da navijam protiv države čiji sam državljanin? Kako da budem protiv uspjeha države u kojoj sam se spasio kao izbjeglica? Kako da mrzim državu u kojoj smo supruga i ja završili islamsku školu? Kako da budem protiv reprezentacije države u kojoj su se rodila moja djeca i najstarija kćerka koja danas navršava 18 godina! Kako da budem protiv države u kojoj su moja djeca prvi zrak udisali nakon dolaska na ovaj svijet (Ajla u Varaždinu, Aziz i Amar u Karlovcu). Kako da budem protiv uspjeha države u kojoj radim i zarađujem za život? Kako da mrzim državu u kojoj predajem islamski vjeronauk? Kako da mrzim državu u kojoj smo prije dva mjeseca otvorili džamiju (u mjestu mog življenja). Zar da mrzim državu u kojoj sam sahranio svoju rahmetli majku! Zar da budem protiv šahovnice ispod koje sam na hadž išao! Zar sa mrzim putovnicu i osobnu s kojom putujem po svijetu! Zar da budem protiv države u kojoj sam jučer obavio dženazu muslimanu na muslimanskom mezarju gdje smo na tabutu rahmetliju spustili u mezar! Zar da budem protiv države u kojoj sam hodža i nesmetano širim misiju islama! Zar da da mrzim državu u kojoj ezan uči! Zar da mrzim Hrvatsku za koju je u Domovinskom ratu 1200 mojih Bošnjaka dalo svoje živote! Zar da budem protiv države po kojoj hodim kao ponosni Bošnjak! …

Zašto sa uspjehom hrvatske reprezentacije na Svjetskom prvenstvu izjednačavati fašističke istupe pojedinaca u Mostaru ili u bilo kojem mjestu? Čemu to? Jesmo li se ikada zapitali? Nekome je stalo da se mržnja širi i unosi nemir među ljude. Spustiti se na taj nivo što tamo neko neodgojeno dijete isfrustriranih roditelja uzvikuje: “Nož, žica, Srebrenica!” jeste ravno životinjskim porivima. Zašto psovati Hrvatsku i vrijeđati one koji navijaju za hrvatsku reprezentaciju, a ujedno navoditi hadise (izreke Poslanika a.s.) i ajete (redke iz Kur’ana) te se pozivati na islam. To je najniže ljudsko poniženje i vjere i ljudi. Takvi postupci su puni mržnje, animoziteta. Kako je moguće ispisivati Ahmiće u kojima sam skoro svaki 16. april sa ustaštvom, psovkom, sportskim navijanjem… Kako je moguće da se izjednačavaju blentavi ljudi sa velikim hrvatskim uspjehom na Svjetkom prvenstvu? Da li smo se ikada zapitali čija je to kuhinja i iz čije kuhinje to izlazi? A onda naivni svi se sjate oko tih incidenata i svojim postupkom ih samo još više produbljuju. Ne čine ništa na osvješćivanju. Čak štaviše samo još dublje zapadaju u svojoj mržnji prema drugom i drugačijem.

Musliman može mrziti samo mržnju, zlo i nepismenost. Bilo šta drugo staviti u kontekst mržnje je upitnog moralnog kredibiliteta i opredjeljenja. Zašto se, recimo, ne mrzi toliko prisutna ta nepismenost, toliko prisutna ta zatucanost, toliko prisutna ta neodgojenost, toliko prisutna ta površnost? … Zašto se ne mrzi psovka, recimo. Pa ne možeš biti iskren ni prema sebi ni prema drugome ukoliko u istoj rečenici učiš dove i proklinješ, upućuješ i psuješ… takvih je primjera na pretek. I onda se čudimo otkud netrepeljivost, neuspjeh i propast. Svi vjernici, a nikad više se nije kralo. Svi vjernici, nikad više se nije psovalo. Svi vjernici, a nikad više se nije ubijalo. Svi vjernici, a nikad više se nije lagalo.

Voljeti državu (domovinu) je dio imana (vjerovanja). Kad je voliš onda je i poštuješ. Kad je poštuješ onda njoj doprinosiš, ne kradeš, ne psuješ, ne vrijeđaš, ne zakidaš je za porez, ne nudiš mito i korupciju, ne tražiš vezu…

Ponosan sam musliman pa i Bošnjak u Hrvatskoj

Kada vidiš Zagrebačku džamiju onda je to slika Hrvatske. Kada vidiš direktan prijenos Bajrama iz riječkog islamskog centra na HRT-u onda te to čini ponosnim. Kada vidiš svog muftiju u ahmediji koji je u hrvatskoj delegaciji po svijetu onda te to čini ponosnim.

Ja slavim uspjeh hrvatske reprezentacije.”

Izvor: https://www.dnevno.hr/


N. Raspudić: Završni poučak Rusije 2018. – možemo u svemu bolje

Da bi se izgradio zdrav sustav u hrvatskom nogometu, potrebna je čvrsta ruka, vođena primarno općim interesom, a koje još nema ni na vidiku i neće je biti sve dok se država u cjelini ne dovede u red

Iako je, navodno, trebalo biti okončano u nedjelju 15. srpnja sa zadnjim sučevim zviždukom, mitsko iskustvo svjetskog prvenstva u Rusiji 2018. za Hrvate još nije gotovo i nikada neće biti potpuno gotovo, jer će na ovoj generaciji ostaviti trajni trag. Završilo je nogometno prvenstvo, završila su slavlja i veličanstveni dočeci, ali novi osjećaj još traje. Uvjerili smo se da možemo uspjeti, vidjeli smo kako može biti lijepo, radosno, svjetski, a tipično naše. Očekivani medijski pokušaji prljanja ove priče zanemarivi su ćorci, djeluju poput lajanja na zvijezde, cijukanja zlobnih, iskompleksiranih miševa na pobjedničke lavove.

Velika se stvar dogodila u Rusiji, ali velika se stvar dogodila i nakon nje. Dočeci nogometaša bili su golemi, pozitivni, prštali su veseljem i energijom, a protekli su u potpunom miru i redu. Nekoliko stotina tisuća ljudi u Zagrebu slilo se na ulice na putu od zračne luke do Trga bana Jelačića i na sam Trg, ludilo je trajalo satima, bez ikakvog incidenta, bez razbijenog izloga. Isto se ponovilo i sljedećih dana u drugim gradovima. Ruski neovisni novinar i bloger Elia Kabanov javlja mi u ponedjeljak o općem oduševljenju Hrvatskom u ruskoj javnosti. Čitajući komentare Talijana u Gazzetti dello Sport na vijest o slavlju u Zagrebu, bio sam posebno ponosan, nikada nisam vidio tolike talijanske izljeve ljubavi i poštovanja za Hrvate, a doktorirao sam na temi kako su nas kroz povijest gledali s tog "Bliskog zapada". Ovoga se tjedna talijansko viđenje istočnih jadranskih susjeda gotovo unisono svodilo na - čast Hrvatskoj, ponosan narod, uređena zajednica koja krajnje emotivno ali uzorno i civilizirano slavi svoje heroje. Još kad bi znali da tako nije bilo zbog organizacije, nego unatoč njoj.

Organizatore dočeka u Zagrebu navodno je iznenadio toliki broj ljudi koji su izašli na ulice. Tanka izlika, jer već je u prošlu srijedu, nakon pobjede nad Engleskom i prolaska u finale, bilo jasno da je ostvaren čudesan rezultat i da bi vatrene, bez obzira na ishod u nedjelju, mogao dočekati dosad neviđen broj ljudi na zagrebačkim ulicama. Imali su punih pet dana za pripremu. Izgleda da je glavna briga organizatora bila iskazati primjerenu budnost u sprečavanju eventualnih izljeva hrvatskog nacionalizma, kao da smo u Jugoslaviji 1989. a ne u hrvatskoj državi čija reprezentacija osvaja drugo mjesto na Svjetskom nogometnom prvenstvu 2018. No bit će vremena pozabaviti se tim strukturama čija se oligarhijska mreža već opasno ljulja i kulturna hegemonija neumitno okončava. Neumjesno je na njih trošiti riječi u ovim danima ponosa i slave jer najbolje se dogodilo mimo i bez organizacije, a to je toliki odziv ljudi i atmosfera pozitivnog ludila u kojem su svi bili dobrodošli i svi su pazili jedni na druge.

Katarzično je djelovalo kolektivno iskustvo ponosa i sreće zbog onoga što je izabrana vrsta pokazala na svjetskoj razini. Kao da smo se nakon puno zapinjanja i stranputica odjednom kvalitetno resetirali. U slavlju na dočecima, jednako kao i Francuzi i Belgijanci, kao pripadnici svoje nacije ne slavimo i ne pozdravljamo samo igrače, iako su oni, naravno u prvom planu, već putem njih pozdravljamo i sebe kao imaginarnu zajednicu koju, iako se pojedinačno nikada nećemo upoznati, spajaju isti simboli, a ova nogometna reprezentacija i Dalić na njezinu čelu upravo su postali neuništiv simbol i novi pozitivan hrvatski mit. Oni su dio zajednice, skupina najboljih u određenoj domeni, u ovom slučaju nogometnoj, koja nas je predstavljala (re-prezentirala) na svjetskoj razini, jer ne možemo svi stati na teren, već se iz svake države delegira najboljih jedanaest, plus rezerve. Nakon herojske borbe i velikog rezultata “izabrana vrsta”, dakle najbolji dio zajednice u toj djelatnosti, vraća se kući i ritualno se dočekom i proslavom ponovno spaja s cjelinom. Dobro je kod nogometa što one koji podbace, poput Nijemaca ili Argentinaca, na povratku ne čeka milijun ljudi da plače i kuka s njima. Sportska je radost kolektivna, dok se tuga i razočarenje proživljavaju individualno.

Budući da svaka država šalje najbolju skupinu igrača, ne drži vodu priča o malim i velikim državama, jer suverena nacija ili jesi ili nisi. Jesmo li mi krivi što se nismo mogli dovoljno naštancati kao narodi koji su imali sretniju povijest i okolnosti? Kad bi brojnost nacije promatrali ne samo kao puki broj stanovnika već kao brojnost različitih genetskih tipova, upitno je koga bi bilo više, a koga manje. Fascinantno je, primjerice, vidjeti fotografiju zagrljenih Luke Modrića i Stojka Vrankovića, dvaju vrhunskih sportaša čiji su preci rođeni u krugu nekoliko desetaka kilometara (iz kineske ili američke perspektive – prvi susjedi), a koji su tako fizički različiti i dimenzijama i obličjem.

Takvi smo kakvi smo, takav nam je genetski potencijal, od malih svjetlokosih harambaša poput Modrića do velikih crnih poput Ćorluke i Lovrena. Takve su naše obitelji unutar kojih još uvijek vlada solidarnost i spremnost na odricanje za djecu, takve su nam nogometne škole, treneri od najranijih uzrasta, o kojima se premalo govori, a od kojih sve počinje, takva nam je nogometna tradicija, liga, takvi su nam menadžeri, jaki krokodili s obzirom na to koliko je mala bara u kojoj posluju, takva nam je na kraju i struka. Taj je sklop, sa svim svojim vrlinama i manama na kraju pridonio da se između svih nas koji smo se ikada okušali u nogometu na kraju izlučilo njih dvadesetak koji su nas predstavljali i na kraju priče bili drugi na svijetu!

Ono što se dogodi jednom, poput trećeg mjesta u Francuskoj 1998., može biti slučajno, no ono što se dogodi dvaput više nije slučajnost i nema nikakve racionalne prepreke nadi da se u sljedećoj generaciji može ponoviti, i to na još višoj razini. Često se poturala priča kako su vatreni iz 1998. bili produkt jugoslavenskog nogometa, veće države, veće i jače lige i da se takvo nešto više ne može ponoviti. Kad vidi ovo, momci stasali u neovisnoj Hrvatskoj otišli su korak dalje. Geni će i dalje biti kameni, i dalje će se rađati slični talenti, no da bismo se opet mogli nadati ovakvim uspjesima, potrebno je srediti nogometni sustav koji je dosad više bio parasustav individualnog menadžeriranja na rubu zakona, bez kojega, sa žaljenjem konstatiram, većina igrača ne bi izrasla u ono što su danas, jer ih je trebalo prepoznati i u njih investirati. Kad nešto institucionalno nije dobro uređeno, onda ide parainstitucionalno. No takav (para)sustav više se ne može održati. Kako bi se stvorili preduvjeti da i sljedeća generacija može dobaciti ovako daleko, treba izgraditi jasno definiran i legalan okvir. Ne može se i ne smije više realizacija hrvatskog nogometnog potencijala prepuštati isključivo menadžerskom investiranju pojedinaca poput Mamića. No da bi se izgradio zdrav sustav u hrvatskom nogometu, potrebna je čvrsta ruka, vođena primarno općim interesom, a koje još nema ni na vidiku i neće je biti sve dok se država u cjelini ne dovede u red. Bez toga teško se nadati da će se ponoviti sretan splet okolnosti koji je izbacio ovu generaciju.

No može li put ozdravljenja biti obrnut? Može li mikrosustav poput nogometne reprezentacije s čijm se uspjehom ljudi snažno identificiraju dati pozitivan impuls za reformu makrosustava države i društva u cjelini? Dalićev put i modele smo vidjeli, a na nama svima ostaje dovinuti se kako ga interpretirati i “prevesti” i na drugim razinama.

Sami su se javili i oni koji čine sve da do toga ne dođe i umnogome su olakšali posao budućim čistačima političke, medijske i ine kaljuže. Teško je povjerovati kako narod, čija je izabrana skupina u složenoj djelatnosti (koja se nipošto ne može svesti samo na puku fizičku kvalificiranost) zadivila svijet, ne može iznjedriti i vodstvo koje će u cijelosti znati kako izvući sav njegov potencijal i dovesti ga, ako ne na drugo mjesto u svijetu, a ono barem do toga da se pomakne sa začelja u Europi. Ovaj nogometni impuls dar je s neba u tom pravcu. Promjene su nužne brzo, dok još traje živo sjećanje na taj osjećaj.

Izvor: Vecernji.hr

Hitovi: 12509